Popis ploča - Ivanić-Grad
Bilo bi teško zamisliti tvrđu bez nacrta
Za sigurnost nekadašnje Ivanić-Tvrđe brinuli su vojnici. Osim njih, osigurali su je i graditelji pažljivom pripremom nacrta. Zahvaljujući jednom takvom planu iz 1700. godine, nastala je i ova maketa.
Rijeka Lonja je jedini preostali vodeni saveznik nekadašnje Tvrđe
Nema više onoliko riba niti žaba kao nekoć. Vodom ispunjeni opkopi su sa svih strana čuvali Ivanić-Tvrđu. Danas su opkopi zatrpani. Od vodenih zidova, ostala je samo vjerna Lonja, a u njoj rado boravi još jedna životinja. Otkrij koja!
Eno jednog vidljivog dokaza da je ovdje bila Tvrđa!
Pred zgradom magistrata vijori se zastava s grbom Ivanića, a na njemu - obrambena kula. Zamišljaš li i ti ljiljane kako cvatu iz močvarnog tla oko tvrđe, baš kao što prikazuje grb? Obrati pažnju i na natpis na grbu na samoj zgradi. Vjeruješ li sada da je postojala tvrđa?
Otkud ime Ivanić?
Sveti Ivan Krstitelj je trajno posudio ime Kloštru Ivaniću, a potom i Ivanić-Gradu. Na mjestu današnje crkve svetog Petra nekad se nalazila kapelica svetog Ivana.
Stara, ali ne i najstarija
Možda već znaš da zgradu Muzeja Ivanić-Grada nazivaju Starom školom, ali to nije prva škola. Najstarija škola u Ivaniću otvorena je u prizemlju nekadašnje carske vojarne još 1750. godine.
Iz škole u hladovinu
Odmah se vidi da je ovaj perivoj uredio profesionalni vrtlar. Bilo je to prije više od stotinu godina. Znaš li da je ovdje postojao mali park još i prije, i to zahvaljujući učiteljima koji su odlučili zazeleniti prostor oko stare škole?
Ovdje je živahno, ali još je živahnije s one strane mosta!
Kad istražiš ovaj perivoj, nastavi šetnju starim dijelom Ivanića na drugoj strani prometnice. Zamisli kako, umjesto ceste, tvrđu i varoš razdvaja voda, a spaja most. Tako je nekada bilo.